^Powrót na górę

Witamy

Biblioteka

Oferta

Programy

Elisabetta Piqué - "Franciszek. Życie i rewolucja"

Najbardziej intymna, a jednocześnie odważna książka, jaką napisano o papieżu Franciszku.

Od wczesnej młodości aż po posługę następcy świętego Piotra. Autorka, dla której papież jest duchowym Ojcem, dotyka najważniejszych momentów w życiu Franciszka. Mówi o jego niesamowitej charyzmie, ale nie stroni też od dokładnego opisu intryg, jakie państwowi i kościelni oficjele knuli za jego plecami w Argentynie i Watykanie. Nikt do tej pory nie powiedział jeszcze tyle o Franciszku i wielkiej rewolucji, jaką rozpoczął on w sercu Wiecznego Miasta. Po konklawe zmieniło się wiele, ale nie łącząca ich przyjaźń. Dzięki niej Franciszek. Życie i rewolucja to najbardziej intymna i niepowtarzalna opowieść, jaką napisano o papieżu z krańca świata.

„Dzień dobry, Elisabetta?”. Tego głosu nie da się pomylić. Nie wierzę. Ale to on, ojciec Jorge, papież. Wiedziałam, że kiedyś do mnie zadzwoni. Zastanawiałam się nawet nad tym, jak się do niego będę zwracać, przecież przez gardło mi nie przejdzie: „Ojcze Święty”.
Nigdy nie pomyślałam, że zadzwoni tak szybko. Ojciec Jorge, Franciszek, jak zawsze ten sam.
Jestem szczęśliwa.

Sprawdź dostępność pozycji w katalogu on-line

Małgorzata Chmielewska, Piotr Żyłka - "Sposób na (cholernie) szczęśliwe życie"

 
Niepokorna zakonnica w rozmowie szczerej do bólu.
O siostrze Małgorzacie Chmielewskiej mówi się, że to zadziorna kobieta z charakterem. Już w wieku 10 lat została "ekskomunikowana" - z lekcji religii, bo zadawała za dużo pytań.
Mieszka z biedakami, wychowuje niepełnosprawnego syna, codziennie mierzy się z prawdziwymi dramatami. Mawia, że na miłość nie da się zrobić biznesplanu, że miłość powinna być nieco stuknięta, bo inaczej jest nudno. Od lat burzy stereotypy i podbija serca Polaków swoją szczerością.
W rozmowie z Piotrem Żyłką (współautorem książki z ks. Kaczkowskim Życie na pełnej petardzie) i Błażejem Strzelczykiem (dziennikarzem "Tygodnika Powszechnego") mówi prosto i zaskakująco o tym, co jest w życiu najważniejsze i skąd brać siłę do działania, gdy wszystko się wali.

Sprawdź dostępność pozycji w katalogu on-line

Joanna Podsadecka, Jan Kaczkowski - Dasz radę. Ostatnia rozmowa

Był inspiracją dla milionów ludzi - wierzących i niewierzących. Każdy, kto go słuchał, czuł: on mnie rozumie. Ksiądz Jan nie oferował tanich rad ani łatwych pocieszeń. Swoim życiem mówił: nie odpuszczaj sobie, a dasz radę, wstaniesz.

Do końca żył na pełnej petardzie. Ostatnie tygodnie spędził, odpowiadając na pytania o sprawy najtrudniejsze i najważniejsze. Wraz z Joanną Podsadecką zaprosił do rozmowy swoich Czytelników. Wasze pytania były bardzo osobiste, odważne, szczere aż do bólu. Ksiądz Jan każdego chciał wysłuchać, zrozumieć, każdemu dać coś z siebie. Odpowiadał w swoim stylu, błyskotliwie i z dozą ironii (nie chciał mówić jedynie o tym, co denerwuje go w księżach: Nie wystarczyłoby miejsca w książce).

Ta książka to pożegnanie, ale nie ostatni rozdział. Następny napiszesz Ty.

Sprawdź dostępność pozycji w katalogu on-line

Jan Paweł II - "Jestem bardzo w rękach Bożych - notatki osobiste 1962-2003"

Książka zawiera osobiste przemyślenia papieża, ale rozczaruje się ten, kto szuka opisów życia codziennego i prywatnej korespondencji Jana Pawła II. "Jestem bardzo w rękach Bożych. Notatki osobiste 1962-2003", to swoista i bardzo indywidualna podróż przez 40 lat posługi kapłańskiej. To rozważania na temat wiary i duchowości. Na temat życia w wierze i śmierci z Bogiem. To niezwykle cenne przemyślenia, które wielu pomogą zrozumieć istotę wiary. Publikowane zapiski wychodziły spod pióra papieża w czasie rekolekcji, które odbywał samotnie lub wraz ze swoimi współpracownikami, powstawały więc one w dniach wyjątkowego skupienia, w czasie, w którym szczególnie Jan Paweł II odczuwał bliskość Boga.  

Sprawdź dostępność pozycji w katalogu on-line

Iben Fonnesberg-Schmidt- "Papieże i krucjaty bałtyckie 1147-1254"

Kiedy w 1147 r. papież Eugeniusz III ogłosił krucjatę przeciwko pogańskim Słowianom zamieszkującym tereny wzdłuż zachodniego wybrzeża Bałtyku, rozpoczął się nowy etap ekspansji chrześcijaństwa rzymskiego w Europie. W ciągu następnych dekad ludy żyjące dalej na wschód - w Liwonii, Estonii, Finlandii i Prusach - stały się celem nowych misji i kampanii podejmowanych przez arcybiskupów, biskupów i książąt sąsiednich krain, nawróconych na chrześcijaństwo niewiele wcześniej. Mimo iż próby podboju i nawrócenia krajów bałtyckich często napotykały znaczny opór, ostatecznie udało się włączyć rejon wschodniego Bałtyku w obręb Kościoła rzymskokatolickiego oraz zachodnioeuropejskiego społeczeństwa. Praca opisuje powstawanie i ewolucję papieskiej polityki dotyczącej krucjat bałtyckich w ich pierwszym stuleciu - od ogłoszenia przez Eugeniusza III wyprawy krzyżowej przeciwko pogańskim Słowianom w 1147 r. do końca pontyfikatu papieża Innocentego IV w 1254 r

Publikacja przekazana nieodpłatnie przez Czytelnika

Sprawdź dostępność pozycji w katalogu on-line

Luciano Regolo - "Płakała krwawymi łzami"


Historia chrześcijaństwa obfituje w życiorysy wybrańców Boga, którzy żyli na styku widzialnego z niewidzialnym. Natuzza Evolo ma stygmaty i wizje, prorokuje, walczy z diabłem, zapada w transy, podczas których zmarli i aniołowie używają jej głosu, rysuje krwią na chusteczkach przykładanych do jej skóry, przemieszcza się bez ograniczeń w przestrzeni. I już samo to wystarczyłoby, żeby określić ją jako niezwykłą. Tym razem jednak Pan Bóg jakby „przesadził”, bo… jej koza zdaje się rozumieć ludzki język, okazuje uprzejmość wobec ciężarnej Natuzzy, a raz nawet wypisuje kopytem na piasku pochwałę Maryi…
Bajka?!
Nie. Mocne świadectwo o istnieniu innego, Bożego świata, opowiedziane słowami najbliższej przyjaciółki Natuzzy, Italii Diodati Giampà, która spędziła z nią ponad 60 lat życia.

Sprawdź dostępność pozycji w katalogu on-line

Richard Dawkins-"Bóg urojony"

Magazyn "Discover" nazwał niedawno Richarda Dawkinsa "rottweilerem Darwina", w uznaniu jego bezpardonowej, a przy tym przekonującej obrony teorii ewolucji. Dla "Prospect" Dawkins jest jednym z trzech najwybitniejszych współczesnych intelektualistów znanych szerokiej publiczności (pozostali dwaj to Umberto Eco i Noam Chomsky). W "Bogu urojonym" Dawkins nie pisze (przynajmniej nie bezpośrednio) o biologii. "Bohaterem" jego książki jest religia i relacje między nauką a religią. Dawkins z całą mocą swojej wiedzy, talentu i intelektu wprost i bezpośrednio odrzuca religię i wszelkie jej roszczenia. Zaczyna od tego, że ukazuje fałsz założeń logicznych wierzeń religijnych, a potem - między innymi - pisze o ewolucyjnych korzeniach teizmu. Dawkins nie oszczędza bogów we wszelkich ich postaciach - kieruje ostrze swej krytyki zarówno przeciw cierpiącemu na obsesję seksualną krwawemu tyranowi Starego Testamentu, jak i przeciw znacznie łagodniejszemu (acz wciąż nielogicznemu) "Boskiemu Zegarmistrzowi", "odkryciu" oświeceniowych myślicieli. Rozpoczyna swą krytykę od logicznej wiwisekcji najczęściej przywoływanych argumentów za istnieniem Boga i na ich podstawie wykazuje, że jakakolwiek Istota Najwyższa jest bytem w najwyższym stopniu nieprawdopodobnym. W kolejnych rozdziałach możemy przeczytać o tym, w jaki sposób religia - a raczej wszelkie religie (rozróżnienie między krzyżem, gwiazdą Dawida a półksiężycem ma dla Dawkinsa znaczenie drugorzędne) staje się obfitą pożywką dla wojen, niewyczerpanym źródłem bigoterii i dyskryminacji oraz narzędziem upośledzenia dzieci. Fascynującą lekturę stanowią rozdziały, w których Dawkins - tym razem jako biolog - poddaje miażdżącej krytyce dorobek nowych kreacjonistów, czyli (pseudo)naukowe ataki na ewolucjonizm.
Wniosek Dawkinsa jest jednoznaczny - religia (której kreacjonizm i różne teorie "inteligentnego projektu" są nieodrodnymi dziećmi) jest nie tylko nielogiczna. Jest szkodliwa, czasem wręcz śmiertelnie niebezpieczna, a obowiązkiem uczonego i humanisty jest zwrócić na ten fakt uwagę. Religie dość już narobiły zła, konkluduje Richard Dawkins, pora by wreszcie nauka zajęła należne jej miejsce.

Sprawdź dostępność pozycji w katalogu on-line

Szymon Hołownia - "Last minute. 24h chrześcijaństwa na świecie"


Miłośnik egzotycznych lotnisk i najgorszych hoteli, Szymon Hołownia, przemierzył setki tysięcy kilometrów, aby odkryć dla nas chrześcijaństwo na nowo. Odwiedził zarówno pełne turystów miejscowości, jak i mało znane zakątki kuli ziemskiej. Spotkał się z dostojnikami Kościoła z różnych kontynentów, przeprowadził wywiady z ciekawymi ludźmi. W "Last minute. 24h chrześcijaństwa na świecie" przeczytamy reportaż z tej niezwykłej wyprawy. W Hondurasie kardynał Maradiaga, kandydat na papieża, będzie pilotował dla autora śmigłowiec. Z księdzem komandorem US Navy na Guam Szymon Hołownia porozmawia o tym, czy w amerykańskiej armii też można zostać świętym. A miejsca spotkania z koptyjką Miriam dziennikarz nigdy nie zdradzi - w Egipcie wydano na nią wyrok śmierci za porzucenie islamu... Książka napisana została barwnym, wartkim stylem. Pełna jest anegdot i ciekawostek. Dzięki tej fascynującej relacji z podróży możemy dotknąć chrześcijaństwa w jego niezwykłej różnorodności i poczuć się częścią wspaniałej wspólnoty, żywej 24h na dobę.

Sprawdź dostępność pozycji w katalogu on-line

Michał Gryczyński, Bożena Mazur- "Najważniejsze postaci w dziejach Kościoła katolickiego"


od Matki Bożej do bł. Teresy z Kalkuty, od Świętego Piotra do Jana Pawła II i Benedykta XVI.
Oni zmieniali bieg historii, budowali dzieje Kościoła, pokazali, jak wiele dróg prowadzi do Boga Poczet najważniejszych postaci w dziejach KOŚCIOŁA katolickiego to ponad 300 biogramów postaci, które wpłynęły nie tylko na dzieje chrześcijaństwa, ale i świata.
Układ książki, bogata ikonografia oraz kalendaria sprawiają, że na kanwie życia Apostołów, pustelników, męczenników, Ojców Kościoła oraz innych, często zwykłych ludzi, możemy śledzić dzieje ponad 2000 lat chrześcijaństwa.

Sprawdź dostępność pozycji w katalogu on-line19,25,27

Basil Kerski - "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie"


Orędzie polskich biskupów i odpowiedź niemieckiego episkopatu z roku 1965, to jeden z najważniejszych momentów procesu zbliżenia między Polakami a Niemcami. List polskich biskupów, stanowi rewolucyjną i odważną inicjatywę na rzecz przezwyciężenia barier między niedawno jeszcze wrogimi sąsiadami. Książka zawiera obszerne studium poświęcone temu historycznemu wydarzeniu oraz dwanaście rozmów ze świadkami wymiany listów biskupów. Basil Kerski i Robert Żurek rekonstruują genezę listów, prezentują ich historyczny kontekst i reakcję władz środowisk kościelnych i intelektualnych na dialog biskupów, omawiają znaczenie wymiany listów dla rozwoju relacji polsko-niemieckich. Zasadniczą część książki stanowią rozmowy, które autorzy przeprowadzili z żyjącymi świadkami tamtych wydarzeń. Rozmawiali zarówno z przedstawicielami hierarchii Kościoła katolickiego, jak również z przedstawicielami polskiego i niemieckiego laikatu (z Alfonsen Nossolem, Josefem Homeyerem, Stanisławem Stommą, Tadeuszem Mazowieckim, Władysławem Bartoszewskim, Hansjakobem Stehlem, Mieczysławem Rakowskim, Richardem von Weizsäckerem, Bernhardem Voglem, Gottfriedem Erbem, Konradem Weissem i Józefą Hennelową). Spojrzenie na wymianę listów i proces polsko-niemieckiego pojednania autorzy poszerzyli także o perspektywę świadków spoza Kościoła.

Sprawdź dostępność pozycji w katalogu on-line19,24,25,27

Hubert Orłowski - "Rzecz o dobrach symbolicznych.Gietrzwałd 1877"


Książka jest opowieścią o wydarzeniach gietrzwałdzkich w 1877 roku i opowieścią o symbolicznym wymiarze zmagań "wokół Gietrzwałdu". Zbudowana jest z trzech rozdziałów: Niezbędnik - Rzecz o narracji - Zmagania symboliczne.
Autor książki - Hubert Orłowski jest wybitnym germanistą, profesorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor wcześniej wydanych pozycji: Polnische Wirthschaft. Nowoczesny niemiecki dyskurs o Polsce, Warmia z oddali. Odpominania, Za górami za lasami... O niemieckiej literaturze Prus Wschodnich 1863-1945,

Sprawdź dostępność pozycji w katalogu on-line19,26,27

Słownik wiedzy o religiach

Celem niniejszej publikacji jest przybliżenie i zaprezentowanie poszczególnych religii. Książka podzielona jest na 6 części, na religie: uniwersalistyczne, narodowe żywe, religie martwe, plemienne, nowe ruchy religijne, New Age. W ramach każdej części omówione zostały poszczególne religie poprzez prezentacje doktryn, organizacji religijnych, symboli religijnych, zamieszczenie kluczowych fragmentów tekstów sakralnych i innych pism zwiazanych z daną religią. Książka zawiera słowniczek wyjaśniający trudniejsze pojęcia. Dla uczniów, studentów i wszystkich zainteresowanych myślą religijną, poznaniem różnych wierzeń, słownik ten z pewnością okaże się cennym źródłem wiedzy.

Sprawdź dostępność pozycji w katalogu on-line

Szymon Hołownia - "Bóg.Życie i twórczość"


Hołownia pokusił się o biografię... Boga! Czym różni się Bóg od UFO? Dlaczego Jezus zdemolował kantor? Czy Bóg lubi krew?Odpowiedź na te i inne pytania w książce
Szymon Hołownia uwielbia ambitne projekty. Taki jest również ten. Jak na biografię przystało, autor zaczyna od samego początku, czyli - no właśnie, od kiedy? Relacja Boga i czasu to jeden z poruszanych przez Hołownię fascynujących tematów. Znany dziennikarz opisuje nasze wyobrażenia dotyczące Stwórcy, próbując odpowiedzieć na najczęściej nurtujące nas pytania: czy rzeczywiście Bóg jest jeden, dlaczego w Starym Testamencie bywał okrutny i mściwy, a w Nowym twierdził, że najważniejsze to kochać i przebaczać, czemu nie daje się zobaczyć, dlaczego objawił się akurat Żydom i czym jest Trójca Święta?Najważniejsze teologiczne koncepcje, charakterystyczny styl Hołowni i liczne osobiste refleksje autora na temat jego stosunku do Stwórcy to wybuchowa mieszanka!

Sprawdź dostępność pozycji w katalogu on-line

Szymon Hołownia - "Kościół dla średniozaawansowanych"


Jeśli chcesz się dowiedzieć, o czym mowa, książka Szymona Hołowni jest właśnie dla ciebie! Jak pisze sam autor, to coś dla tych: „którzy z Kościołem mają do czynienia od święta, ale wciąż są go ciekawi. Być może chcieliby dowiedzieć się, jak księża przygotowują się do kazań, czym różni się przeor od proboszcza i o co tak naprawdę chodzi z wymaganym przez księży »strojem godnym«. Nie dla mocno »zaawansowanych« katolików, którzy odpowiedź na te pytania znajdą u swoich duszpasterzy lub w setkach mądrych specjalistycznych książek. Ta książka żadną miarą nie jest specjalistyczna”.
Autor w typowy dla siebie lekki sposób łączy problemy teologiczne z opisami kościelnej obyczajowości, dodając do tego mnóstwo anegdot. Kościół dla średnio zaawansowanych to pierwsza książka Szymona Hołowni. W obecnym wydaniu została jednak zmieniona i uzupełniona, między innymi z powodu przemian, jakie zaszły w Kościele w ostatnich latach. Wraz z inną książką tego autora, Monopolem na zbawienie, stanowi przystępne i nowoczesne kompendium wiedzy dla młodego katolika.

Sprawdź dostępność pozycji w katalogu on-line

Alois Uhl - "Jak umierają papieże - Kulisy śmierci w Watykanie "

Jak umierają papieże to trzecia książka Aloisa Uhla na temat skrywanego przed światem oblicza papieskiego dworu. Po namiętnościach zwierzchników Kościoła i owocach tych namiętności pozostaje do odsłonięcia jeszcze tylko jedna kurtyna, obnażająca ostatnią, bodaj najintymniejszą scenę ziemskiej podróży następców św. Piotra ? odejście z tego świata. Książka nie jest beznamiętnym pocztem scen umierania, lecz żywą opowieścią o fenomenie papieskiej śmierci. Jak w poprzednich częściach trylogii, tak i teraz autor pochyla się nie tyle nad instytucją, co nad człowiekiem, postrzegając go w kontekście całej jego barwnej natury. W ten sam ludzki sposób odsłania kulisy ostatnich westchnień papieży, śmierci nie zawsze pobożnych i pełnych godności. Bo czy można mówić o godnej śmierci wysłannika Chrystusa, gdy ginie on otruty na łożu kochanki lub z zimna i głodu w zatęchłej celi? A gdzie tu miejsce na cześć należną zmarłemu, gdy poćwiartowane zwłoki biskupa Rzymu jego następca wlecze po ulicach miasta? Autor opisuje odchodzenie papieży od czasów wczesnochrześcijańskich, przez okres średniowiecza, aż po współczesne lata, kończąc swą opowieść na śmierci Jana Pawła II w 2005 roku.

Sprawdź dostępność pozycji w katalogu on-line

Alois Uhl - "Dzieci papieży - Życie rodzinne w Watykanie "

Jak to możliwe, że na papieskim tronie zasiadali duchowni będący ojcami? Czy ich dzieci mieszkały w Watykanie? Jaką rolę odegrali potomkowie biskupów Rzymu? W Dzieciach papieży Alois Uhl próbuje odpowiedzieć na te i inne frapujące pytania. Fakt posiadania potomstwa przez głowy Kościoła budzi wiele kontrowersji, pozwala jednak spojrzeć na papieży z nowej perspektywy. Nie znamy wszystkich papieskich córek i synów, gdyż brakuje dokumentacji potwierdzającej ich istnienie. W książce zostały zaprezentowane najsławniejsze dzieci biskupów Rzymu, na przykład Lukrecja i Cesare Borgia czy Konstancja Farnese. Zawarto w niej również wiele informacji na temat losów ich matek. W Dzieciach papieży Alois Uhl nie tylko opisuje znane od dawna historykom wydarzenia, ale także odkrywa całkiem nowe fakty z życia głów Kościoła oraz ich potomków.

Sprawdź dostępność pozycji w katalogu on-line

Region

Kraj

Historia Pasymia

Zabytki

Instytucje i organizacje

Copyright © 2015. Miejska Biblioteka Publiczna w Pasymiu  Rights Reserved.