^Powrót na górę

Witamy

Biblioteka

Oferta

Programy

Bronka Nowicka - "Nakarmić kamień"

Nakarmić kamień to nieustanne dociekanie istoty rzeczy. Przedstawiony przez Nowicką świat nie obrósł jeszcze we wtórne znaczenia, w sposób szczególny działa więc na wyobraźnię, wytwarzając własne ciągi przyczynowo-skutkowe, własną logikę. Autorka penetruje relacje łączące ludzi i rzeczy, kwestionuje i podważa zastałe hierarchie, balansuje na granicy ciała i świata zewnętrznego. Związek człowiek-rzecz to dla poetki również podstawa do uobecniania zmarłych, zapamiętanych, "zatrzymanych" w przedmiotach. To mocny, świeży debiut w literaturze polskiej.

Sprawdź dostępność pozycji w katalogu on-line

Alicja Bykowska-Salczyńska - "Wiersze wybrane"

Jubileuszowy tomik znanej olsztyńskiej poetki, wydany z okazji 25 rocznicy debiutu.
Alicja Bykowska-Salczyńska urodzona w Ostródzie poetka, eseistka, autorka słuchowisk radiowych. Ukończyła filologię polską i studia podyplomowe na uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest autorką wielu tomów poetyckich. Za tom Autobus do Mokin otrzymała Nagrodę polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Przekłady wierszy na języki: węgierski, rosyjski, niemiecki i litewski. Słuchowiska poetyckie kilkakrotnie nagradzane w konkursach II Programu Polskiego Radia.
Tom zawiera wiersze wybrane z wcześniejszych zbiorów: "Autobus do Mokin", "Jeziora wewnętrzne" i "Kamienny ogród" oraz nowy cykl "Dlatego".

Sprawdź dostępność pozycji w katalogu on-line

Kazimierz Brakoniecki - "Muza domowa"


Jubileuszowy tomik jednego z najwybitniejszych olsztyńskich poetów, wydany z okazji 25 rocznicy debiutu prasowego oraz w 20. rocznicę debiutu książkowego.
Tom zawiera autorski wybór wierszy opublikowanych w latach 80. i 90. Układ wierszy nie jest chronologiczny, niektóre wiersze zostały zmienione, dołączono również kilka wierszy niedrukowanych. Kazimierz Brakoniecki, poeta, eseista, krytyk i tłumacz z języka francuskiego, twórca wystaw plastycznych, współzałożyciel Wspólnoty Kulturowej /"Borussia/" oraz pierwszy redaktor naczelny pisma /"Borussia/" (1991-1997), od kilku lat kieruje regionalnym Centrum Polsko-Francuskim w Olsztynie. Debiutował wierszami w /"Nowym Wyrazie/" w 1975 r. W 1990 otrzymał nagrodę Wojewody Olsztyńskiego

Sprawdź dostępność pozycji w katalogu on-line16,24,27

Borys Popławski - "Automatyczne wiersze"


Przedwcześnie i nagle zmarły Borys Popławski (1903-1935) to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli tzw. pierwszej fali rosyjskiej emigracji. Popławski należy do grona świata artystów tragicznych. Chociaż już za życia okrzyknięto go główną nutą paryskiej emigracji rosyjskiej pierwszej fali, poeta nie doczekał się jednak należnej mu sławy i do dzisiaj jego twórczość pozostaje tajemnicza, niezbadana, intrygująca. W Polsce dotąd nie tłumaczony i nieznany.

Sprawdź dostępność pozycji w katalogu on-line

Zbigniew Herbert - "Wiersze zebrane"


Czterdzieści dwa lata życia poety rozpięte miedzy symbolicznymi tytułami: Struna światła z 1956 roku i Epilogiem burzy z roku 1998, ciemnego roku śmierci. Dziewięć tomów, niespełna czterysta wierszy. A wśród nich galaktyka obrazów i zdań tak oczywistych w swej doskonałości, tak intensywnych w istnieniu, ze trudno pamiętać, iż mogły nie powstać. Ze bylibyśmy ubożsi o niepewną, wahającą się Nike i okrutnych aniołów, stojących u wrót Doliny, o bezradnego Marka Aureliusza, pokonanego Marsjasza, czarnego Szemkela i nie chcących od nas odejść, cierpliwych umarłych, o pobrzmiewające spiżowym echem "Bądź wierny Idź" i udręczonego, zachwyconego Pana Cogito, który dziękuje Bogu, ze stworzył świat piękny i różny...

Sprawdź dostępność pozycji w katalogu on-line

Region

Kraj

Historia Pasymia

Zabytki

Instytucje i organizacje

Copyright © 2015. Miejska Biblioteka Publiczna w Pasymiu  Rights Reserved.