Ryszard Kaczmarek - "Polacy w Wehrmachcie "

Na kartach Polaków w Wehrmachcie Ryszard Kaczmarek pisze o kwestii, która dotyczyła wielu Polaków ze Śląska, Pomorza i Kaszub: o dobrowolnych i przymusowych wcieleniach do Wehrmachtu. Swoją opowieść autor opiera na solidnych badaniach archiwów polskich i niemieckich, a także na świadectwach tych, którzy przeżyli, oraz ich rodzin. Analiza listów pisanych przez żołnierzy daje wgląd w sytuację Polaków w armii oraz w ich zwyczaje i zachowania. Kaczmarek szczegółowo analizuje szereg uwarunkowań przyczyniających się do podejmowania kolaboracji, przedstawia również społeczne konsekwencje strategii narodowościowej Rzeszy wobec Ślązaków, Kaszubów i Mazurów.
Żyją jeszcze Polacy, dla których ta historia jest koszmarnym wspomnieniem lub wstydliwą tajemnicą.

Książki o regionie

Dzięki uprzejmosci Stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa "Borussia" otrzymaliśmy nieodpłatnie komplet ponad 20 książek.Są to głownie ksiażki o regionie Warmi i Mazur lub prace autorów na co dzień związanych z naszym regionem. Wydawnictwu serdecznie dziękujemy,wszystkich naszych Czytelników zapraszamy natomiast do lektury.