Mariusz Szczygieł - "20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła"

Oto Polska:
- proboszcz z HIV,
- pluton ZOMO, który strzelał w "Wujku";
- dwie matki i poczęte przez nie dziecko;
- student Rydzyka, który uciekł ze szkoły;
- Sprawiedliwi ratowali Żydów, a teraz się wstydzą sąsiadów;
- dumny homofob udziela wywiadu;
- przemycali kokainę w żołądkach, żeby spłacić czynsz 26 (a nawet więcej) historii, zapisanych przez najlepszych polskich reporterów.

To mój osobisty wybór reportaży o tym, gdzie zaczęła się i dokąd doszła nowa Polska. Nie ta, którą widzimy w Sejmie, ani ta z pierwszych stron gazet. Raczej Polska, która musiała 'mentalność sobie w jeden dzień zrobić'.
Mariusz Szczygieł

Wśród autorów: Irena Morawska, Joanna Sokolińska, Joanna Wojciechowska , Karol Podgórski, Włodzimierz Nowak , Wojciech Staszewski, Edyta Gietka, Ewa Winnicka, Witold Szabłowski, Marcin Kołodziejczyk, Anna Fostakowska, Wojciech Bojanowski, Paweł Piotr Reszka, Jacek Antczak, Artur Pałysa, Lidia Ostałowska, Tomasz Kwaśniewski, Katarzyna Surmiak-Domańska, Paweł Smoleński, Jacek Hugo-Bader, Grzegorz Sroczyński, Wojciech Tochman, Mariusz Szczygieł.