William Peter Blatty - "Dimiter"

Najnowsza, wyczekiwana od lat powieść Williama Petera Blatty'ego, autora kultowego Egzorcysty. Sam Blatty określił tę powieść jako "thriller duchowy", mający być najważniejszą książką w jego życiu.
Akcja Dimitra zawiązuje się w jednym z najbardziej izolowanych, okrutnych państw totalitarnych: Albanii lat 70. XX wieku. Mężczyzna podejrzewany o to, że jest agentem obcego wywiadu, jest przesłuchiwany przez funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa. Więzień, niepokojąca osobowość, zachowuje nieprzeniknione milczenie, choć poddawany jest niewyobrażalnym torturom. W końcu ucieka - a w drodze ku wolności wypełnia tajemniczą misję. Ten więzień to Dimiter, amerykański "agent z piekła rodem".
Kiedy akcja przenosi się do Jerozolimy, do szpitala Hadassah, spotykamy tam sympatyczną barwną ekipę postaci: pogrążonego w smutnych wspomnieniach inspektora policji, Araba chrześcijanina Petera Merala, doktora Mosesa Mayo, żydowskiego dowcipnego neurologa, Samiego, atrakcyjną pielęgniarką o ostrym języku, a także doborowy personel szpitalny i galerię typów amerykańskich i izraelskich funkcjonariuszy wywiadu. Wszyscy zostają wplątani w serię tajemniczych, niewytłumaczalnych zgonów, aż wreszcie akcja kulminuje w zaskakującym rozwiązaniu.
Dimiter - fabuła o szaleńczym tempie, od której nie można się oderwać, przesycona szukaniem wiary i prawd o kondycji człowieczej.