Stephanie Laurens - "Nieuchwytna narzeczona"

Emily Ensworth od lat bezskutecznie szuka tego "jedynego". Zdesperowani rodzice wysłali ja nawet na pól roku do Indii, w nadziei na to, że spodoba się jej tu jakiś oficer. Nic dziwnego, że kiedy wreszcie, tuż przed powrotem do kraju, wpada jej w oko major Gareth Hamilton, Emily jest gotowa na wiele, by się upewnić, że to właśnie jego szukała. Nieświadoma faktu, że kandydat na jej ukochanego wypełnia niebezpieczną misję, Emily rusza jego tropem i wchodzi w drogę groźnemu kultowi Czarnej Kobry.
Droga Czytelniczko,
Z radością przedstawiam Ci pierwszą część mojego nowego, ekscytującego projektu, tetralogii Czarnej Kobry. Pomysł wziął się z rozważań nad tym, jak się potoczyły losy kawalerzystów, którzy walczyli wraz z Cynsterami pod Waterloo. Odpowiedź brzmi:
Pięciu z nich udało się do Indii, by tam służyć w armii Kompanii Wschodnioindyjskiej pod bezpośrednim dowództwem gubernatora generalnego Indii, który w 1822 zleca im misję: mają zrobić wszystko, co konieczne, żeby postawić przed obliczem sprawiedliwości okrutnego nikczemnika, Czarną Kobrę. Jeden z przyjaciół oddaje życie, żeby zabezpieczyć istotny dowód. Pozostali czterej przysięgają go pomścić, dostarczając ów dowód do Anglii, do rąk Royce`a Variseya, obecnie księcia Wolverstone, jedynego człowieka o pozycji na tyle silnej, by pokonać Czarną Kobrę.

• Dawny zamek, który został wzniesiony po wojnie trzynastoletniej, później nazywany Schervitzen Hof, zniszczony w połowie XVII w., a ostatecznie rozebrany w XIX w. Na miejscu dawnego zamku wzniesiono kościół katolicki.
  • Późnogotycki kościół z końca XV wieku, (pierwotnie drewniany, usytuowany w południowo-zachodnim narożniku murów obronych, od 1525 ewangelicki, ewangelicko-augsburski) odbudowany w latach 1765-1775) po pożarze, wieża z barokowym hełmem, pokrytym gontem (1770). Ołtarz główny manierystyczny z 1673 r. W kondygnacji głównej płaskorzeźba Trójcy św. flankowana figurami Czterech Ewangelistów. Poniżej scena Ostatniej Wieczerzy. Po obu stronach ołtarza duże figury Mojżesza i Arona. Z tyłu trzy płyty nagrobne z XVII w. Organy z XVIII w., prawdopodobnie powstały w warsztacie Jana Josuego Mosengela w Królewcu. Ambona barokowa z XVII w. Na przeciw ambony krucyfiks z XV w. W nawie środkowej świecznik w kształcie głowy jelenia z 1608 r.
  • Neogotycki kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa (katolicki) z z 1876 r., wybudowany w miejscu dawnego zamku. Wnętrze świątyni o charakterze neogotyckim, z ołtarzem, dwoma ołtarzami bocznymi, prospektem organowym, baptysterium z chrzcielnicą, ławkami oraz witrażami. W lewym, bocznym ołtarzu znajduje się dekoracyjna płaskorzeźba z wicią roślinną, układająca się w Drzewo Życia. Motyw ten powtórzony jest na krzyżu w ołtarzu głównym. Strop wzmocniony belkami imitujący otwartą więźbę dachową.
  • Plebania z początku XX w.
  • Ratusz z XIX wieku (wybudowany w latach 1854-1855 w miejscu starszego, średniowiecznego, spalonego w 1583 r.), założony na planie kwadratu i nawiązujący do stylu klasycystycznego. Obecnie ratusz znajduje się na dużym placu - dawniej były tu ciasne uliczki z gęstą zabudową.
  • Pozostałości murów miejskich z XIV wieku.
  • Stara zabudowa z końca XVIII i początków XIX w., budynki przy ul. Dworcowej (domy nr 2. 6, 9, 11, 13).
  • Zabudowa ul. Dworcowej z pierwszej połowy XX w.: obecna Miejska Biblioteka Publiczna, zespół sądowy (dawny sąd) - obecnie Dom Dziecka, dawna szkoła katolicka (ul. Dworcowa 25).
  • Zabudowa na ul. Reja, m.in. budynek poczty.
  • Budynek dawnej szkoły ewangelickiej (ul. Ogrodowa) z początku XX w. - obecnie szkoła podstawowa.
  • Zespół młyński: młynarzówka z 1903 r., młyn ze spichlerzem - rozbudowany w 1921 r.
  • Wieża ciśnień z 191-1911 r. (w parku miejskim).
  • Dawna łaźnia miejska, przy wieży ciśnień, obecnie punkt uzdatniania wody.
  • Cmentarz ewangelicki z XVII w., usytuowany przy drodze do Dźwierzut, z zabytkowymi nagrobkami oraz kaplicą.
  • Cmentarz ewangelicki przy szosie do dworca kolejowego.
  • Cmentarz katolicki usytuowany za miastem, nad jeziorem.

źródło "Wikipedia"